Türkiye Haberleri

Paylaş:

24 Haziran 2018 Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanılacak - Merak Edilenler...

24 Haziran 2018 Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanılacak - Merak Edilenler...

SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

24 Haziran 2018 Erken Genel Seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından tanıtılan oy pusulaları ile birlikte nasıl oy kullanılacağı da açıklandı. Haberimizin detayında en doğru şekilde nasıl oy kullanılacağı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz...

Türkiye 24 Haziran Pazar günü cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gidiyor. 24 Haziran'da, 6 cumhurbaşkanı adayı yarışacak, seçime 8 siyasi parti katılacak, toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen sandık başına gidecek. Oy verme saatleri tüm yurtta 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Seçmenler sandığa gitmeden önce bir takım soruların cevaplarını merak ediyor. Bunların arasında internette en çok aranan konu ise 'nasıl oy kullanacağım' sorusu oluyor. İşte 'nasıl oy kullanacağım' sorusunun cevabı ve seçim öncesi merak edilen detaylar

24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için geri sayım başladı. Bu seçimde, yeni parlamentonun yanı sıra Cumhurbaşkanı da seçilecek. Cumhurbaşkanlığı için 6 aday yarışıyor.

SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...


NASIL OY KULLANACAKSINIZ?

24 Haziran'da seçmene iki pusula tek zarf verilecek. Oy pusulaların biri Cumhurbaşkanı seçimi için, diğer oy pusulası ise milletvekili seçimi için tercihe sunulacak.

Cumhurbaşkanı seçilecek olan oy pusulasının üzerinde Cumhurbaşkanı adaylarının fotoğrafı ve isimleri bulurken, Milletvekili seçilecek pusulanın üzerinde partilerin logosu ve isimleri yer alıyor olacak.

Her iki pusulanında altında yer alan içi boş yuvarlak alana tercih edilen bölgeye mühür basılacak. Tercih işleminin ardından iki oy pusulası da tek zarfın içerisine konularak sandığa atılacak.

Pusulada yalnızca tek bir partiye mühür basılmışsa, oy o partiye yazılıyor.

Pusulada yalnızca ittifaka mühür vurulmuşsa, oy 'ittifak ortak oyları' sütununa yazılıyor.

Pusulada hem ittifaka, hem de tek bir partiye mühür vurulmuşsa, oy o partiye atılmış sayılıyor.

Pusulada mühür ittifak bölümüne taşacak şekilde parti alanına vurulmuşsa, oy yine partiye sayılıyor.

Pusulada hem bir ittifaka, hem de birden çok partiye mühür basılmışsa, o takdirde bu oy ittifak için kullanılmış sayılıyor, 'ittifak ortak oyları' hanesine yazılıyor.

SANDIĞA GİTMEDEN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

NEREDE OY KULLANACAKSINIZ: Seçmenler kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecek. Oy vermeye seçmen bilgi kağıdınızla gidin. Seçmen kağıdınız ulaşmadıysa YSK'nın sitesinden, e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağınız yeri öğrenebilirsiniz.

TC NUMARALI KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN: Oy verme günü yanınıza seçmen bilgi kağıdının yanısıra Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarasını taşıyan; TC Kimlik Kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensubu mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

BELGELERİNİZİ VERİN: Oyunuzu kullanırken sandık kurulu görevlisine kimliğinizi verin. Görevli seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.

İMZA ATILMALI: Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.
.
SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...


Bu içeriğe görüş bildirebilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.